logo

Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület

Programjai


Bemutatkozás, beszámolók, támogatók

 

A Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület (CKKE) bemutatása

A Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület 1989-ben alakult, 36 fő alulról jövő kezdeményezésére. 27 éve működő, többször kitüntetett szervezet vagyunk. Székhelyünk Pécsett található. Jelenleg közel 800 tagja van, és megalakulása óta az Egyesület több mint 100 településsel áll kapcsolatban.

Fő célkitűzéseink a régió cigányságának kulturális, közművelődési, szociális, foglalkoztatási, rehabilitációs foglalkoztatási, jogi és környezetvédelmi érdekképviselete.

Folyamatosan végezzük a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzését, foglalkoztatásuk elősegítését és a kapcsolódó szolgáltatásokat. Jelenleg akkreditált felnőttképzési intézményként is működünk, évente több képzést és tréninget tartunk elsősorban a hátrányos helyzetű munkanélküliek részére.

Hagyományteremtő módón 1991-től évente kerül megrendezésre a Cigány Kulturális Napok Pécs rendezvénysorozat. 1995.-től rendezi meg az Egyesület a Pécs-Baranyai Roma Napot. 1998-tól kerül megrendezésre a Baranyai Cigányok Tavaszi Fesztiválja.

 

Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület

2016. évi szakmai beszámolója

 

2016. márciusától kezdődően „Népek Kultúrája II.” címmel 7 alkalomból álló kiállítás sorozatot rendeztünk Pécsett és vidéki helyszíneken. A programunk része volt a gyermekek részére szervezett rajzfoglalkozás is. A rajzfoglalkozást Szentandrássy István Kossuth Díjas budapesti és Kunhegyesi Ferenc kiskőrösi festőművész tartotta.

2016. április 08. Országos Roma Képzőművészeti kiállítás, a kiállítás csatlakozott a Baranyai Cigányok Tavaszi Fesztivál programjához.

2016. április 20. Görözdi Rita és Lilla ikerpár PTE Művészeti Karának hallgatóinak Kilégzés című kiállítását rendeztük meg. A kiállítást Ádám Zoltán Munkácsy díjas tanár, festőművész nyitotta meg.

2016. augusztus 17. Baranya Megyei Cigány Képzőművészeti kiállításunkat Old településen rendeztük meg. A kiállítást az Egyesület elnöke nyitotta meg, a rendezvényen közreműködött az Alsószentmártoni Kakas Marcy szintetizátoron.

2016. augusztus 20.-án szintén vidéken, Siklósnagyfaluban rendeztük meg Ráczné Kalányos Gyöngyi festőművésznő kiállítását. A kiállítást Salai Laura a Generáció Egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket. A kiállítás megnyitón közreműködött a művésznő fia, Rácz Gergely gitáron, és a művésznő ének előadással is bemutatkozott. Ezt követően a Pécsi Fiú zenélt.

2016. augusztus 02.-án „Roma Holocaust Képzőművészeti” kiállítás rendeztünk a Rácz Aladár Közösségi Házban. A megemlékezésen Őri László Pécs M. J. Város Alpolgármestere köszöntötte a megemlékezőket és nyitotta meg a kiállítást. Ezt követően Kovács József Hontalan mohácsi költő olvasott fel esszéiből és verseiből. A rendezvényen közreműködött Pötyi utcazenész. Kiállító művészek voltak: Túró Zoltán, Péli Tamás, Szentandrássy István, Bogdán János, Ferkovics József, Orsós Teréz és Pintér Sándor.

2016. október 01.-én Kunhegyesi Ferenc: Gandhival teázni című kiállítását rendeztük meg. A kiállítást Szentandrássy István Kossuth Díjas festőművész nyitotta meg, a vendégeket köszöntötte Kovács József Hontalan mohácsi költő.

2016. október 23.-án, „56-os Forradalom Roma Művészek Szemével” című kiállításunkat tartottuk meg.

 

2016. május 26.-án a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola 11. b. osztályos tanulónak „Lehet mókázni” című kiállítását rendeztük meg a Közösségi Házunkban. A kiállítás megnyitón közreműködött Deák Dániel gitáron és a Büdös Vornyik Zenekar.

 

 

2016. június 24.-én rendeztük meg a szombathelyi Ferkovics József festőművész Idol című kiállítását. A kiállítást Kovács József Hontalan költő nyitotta meg. A megnyitó ünnepségen közreműködött Lakatos Mária- Pötyi utcazenész valamint az Egyesületünk tehetséggondozó programjának tanulói gitáron.

 

2016. június végéig tartott a „A zsenialitás adott a tehetséghez idő kell” – című tehetséggondozó programunk roma fiataloknak

Programunk célja volt, hogy a tehetséges roma, hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű fiataloknak szóló tehetséggondozó programjaink megvalósításával hozzájárultunk ezen fiatalok kitöréséhez. Eredményünk, hogy a fiatalok a tehetséggondozásunkkal előre tudtak lépni. A programunk része volt, hogy a fiatalok által készített alkotásaikból (rajz és fotó) kiállítást rendeztünk. Az ifjú zenészeink a kiállítás megnyitón zenével működnek közre. A rendezvényen szép számmal jelentek meg érdeklődők is.  A tehetséggondozó programunk egyéb kiegészítő tevékenységeként a 3 napos tábort választottuk. A Baranya megyei 100 %-an romák lakta településen, Alsószentmártonban az Etno Kultur Farm vendégházban rendeztük meg a tábort. Az elgondolásunk szerint nagyon jó tapasztalatszerzés volt a városi fiatalok számára. A táborban megismerkedhettek a faluban élő cigányzenészekkel, kézművesekkel. A falusi táj érintetlen szépsége ihletet adott a festészetben/rajzolásban, illetve a fotókészítésben tehetséges fiatalok részére. A fotó kiállításon is szerepelt több olyan kép, mely a táborban készült. A gyermekotthonos fiataljaink családias hangulatban tölthették el a három napot. A foglalkozásokon kívül nagy örömet szeretünk nekik azzal, hogy részt vehettek a bográcsozásban és a Vendégháznál lévő kisállatok gondozásában és etetésében. Összességében elmondható, hogy nagyon sikeres rendezvényt valósítottunk meg.

A Baranyai Cigányok XVIII. Tavaszi Fesztiválját, 2016. április 08.-09-én rendeztük meg a Rácz Aladár Közösségi Házban, Pécsett. A rendezvényünket délelőtt egy zártkörű szakmai tanácskozással kezdtük meg, melyet Nagy Csaba a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlése Elnöke nyitotta meg és vezette le. A rendezvény ünnepélyes megnyitójára délután került sor, a rendezvényt megnyitotta és köszöntötte a vendégeket Hári József, Pécs M. J. Város Nemzetiségi Tanácsának elnöke. Közreműködött a Rácz Aladár Közösségi Ház művészeti csoportja, a Büdös Vornyik Zenekar és a Komlói Fekete Láng Együttes.

Azt követően került sor az Országos Képzőművészek kiállítására. A kiállítást az egyesület elnöke nyitotta meg. A kiállító művészek közül jelen volt Kalányos Gyula és Szilber Mátyásné pécsi képzőművészek is.

További kiállító művészek voltak: Bogdán Tibor, Fenyvesi József, Ferkovics József, Horváth Zoltán Jenő, Kosztics László, Kunhegyesi Ferenc, Orsós Teréz, Péli Tamás, Pintér Sándor, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Szentandrássy István, Túró Zoltán, Váradi Gábor, Bálint Ferenc, Kedves János, Nőt Béla, Szabó László István, Tibai Gyöngyi, Trischler Ferenc, és Vata Emil.

Az est fénypontja volt a Cimbalom virtuózai koncert, melyet Rácz Aladár születésnek 130. évfordulója tiszteletére rendeztünk. A koncerten fellépett: Gáspár Kálmán KI Mit Tud győztes és Mohácsi Vilmos cimbalom művészek, valamint Zsandár Rinkó Gábor nagybőgővel. 

Gáspár Kálmán Magyarország egyik legnagyszerűbb cimbalomvirtuóza. Ki-Mit-Tud győztes, Franciaországban a nemzetközi világzenei versenyen aranydiplomával tüntették ki cimbalomtudását, egyediségét.

A Fesztivál második napi programjait Fazekas Orsolya Pécs M. J. Város Önkormányzat Közgyűlése Kulturális és Köznevelési Bizottságának tagja nyitotta meg. A megnyitón közreműködött a Chache Roma Együttes és a mohácsi Dunavkinje Tamburazenekar. Ezt követően Irodalmi délutánra – Könyvbemutatóra került sor. Frankovics György mesegyűjtó-író (Pécs) A bűvös puska című, Kovács József Hontalan költő (Mohács) Canto távoli lélekzeted című, Bertók László Kossuth Díjas költő (Pécs) a Hangyák vonulnak című, és Lakatos László Nándor író (Lakitelek) Az állatok imája című könyveket mutatták be.

Kincses Baranya címmel Kosztics László faszobrász alkotásaiból, a munkásságának 50. évfordulója tiszteletére rendezett nyílott kiállítás. A kiállítást Fűrész György Csókakő Polgármestere nyitott meg. Az estet Dankó Pista esttel zártuk Kuncz László előadóművész közreműködésével.

A rendezvény ideje alatt kézműves bemutatóra is sor került. Alsószentmártoni Petrovics Sándorné mutatta be kosárfonó tudását a közönségnek. Berta Mária csókakői művelődésszervező csuhébabákat készített és Kosztics László faszobrász is bemutatta a fafaragást a megjelenteknek.

Egyesületünk 2016. augusztus 15-22.-e között rendezi meg a Kilencfalva fesztiválját a siklósi kistérségben (Drávaszabolcs, Alsószentmárton, Gordisa, Matty, Old, Kásád, Siklósnagyfalu, Kistapolca, Egyházasharaszti).

A fesztiválunk koncepciója a magyar állami ünnepek újszerű népszerűsítése az aprófalvas településeken és az ehhez kapcsolódó sajátos magyar és nemzetiségi értékek megjelenítése. A siklósi kistérségen belül Siklós-Beremend-Dráva közötti részben az emberek többsége nehéz körülmények között élnek, magas a munkanélküliség aránya, a nemzeti ünnepek fénye ennek következtében megkopott. A fesztivált évente megrendezésre kerülő hagyományként szeretnék beindítani, így lehetőséget nyújtunk a magyar az itt élő nemzetiségek kultúrájának bemutatására. Ezeken a településeken még ilyen fesztivál nem került megrendezésre, a kulturális idegenforgalom nem érinti ezt a területet. A Fesztivál bekapcsolhatná ezeket a falvakat a turizmus vérkeringésébe, az egyhetes programmal jelentően növelve a kulturális események alkalmait és helyszíneit.

2016. augusztus 15.-én a Fesztivál ünnepélyes megnyitójára került sor. Megnyitotta Fazekas Róbert a Baranya megyei Önkormányzat Közgyűlése alelnöke a vendégeket köszöntötte Bosnyák Zoltán Lyubinkó Kásád község polgármestere és Dr. Kosztics István a CKKE elnöke. Ezt követően Kurilla Benjamin történész a Fejezetek a kilencfalva történetéből című előadása volt hallható.

Közreműködött az Újbezdáni Énekkar, Pesti Johanna és Gyurgyovics Natália népdalénekesek (Alsószentmárton) valamint az Alsószentmártoni Vajda Zenekar. A műsor után a birkapörkölttel és cigány lecsóval, punyával vendégeltük meg a közönséget, vendégeket.

Egész napos nyitva tartással várta a vendégeket a Sokác Tájház

Magyarország legdélibb pontjához túrát szerveztünk gyalog, kerékpárral.

Augusztus16.-án Egyházasharasztiban Baranya megyei Értéktár bemutatása – vetítéssel egybekötött előadás volt hallható.

Előadó: Fazekas Orsolya Baranya megyei Önkormányzat Hivatal elnöki referens, és Szatyor Győző a Baranya megyei Értéktár elnöke

Egész napos parasztpiacot, csere-bere vásárt (mezőgazdasági termények, eszközök, gépek) rendeztünk.  Délután Gordisán a „Pécsi Fiú” zenével, énekkel szórakoztatta a közönséget.

Augusztus 17.-én Kistapolcán 15 órakor „Van egy mesém” Szilas Miklós interaktív zenés gyermekműsora volt látható. Közben az érdeklődők kézműves bemutatót nézhettek meg.
Majd a Szentmártoni Fiúk zenéltek az érdeklődőknek.

Este Old településen 18 órakor Baranya megyei Cigány Képzőművészeti kiállítás megnyitójára került sor. A kiállítás megnyitója után Kakas Marci (Alsószentmárton) zenélt.

 

Augusztus 18.-án Mattyon Horgászversenyt rendeztünk a mattyi tavon. Az eredményhirdetés, díjátadás után a helyi Siklós és Vidéke Horgász Egyesület halászlé kóstolóval kedveskedett a résztvevőknek.

Délután a Művelődési Házban „Van egy mesém” Szilas Miklós interaktív zenés gyermekműsorát rendeztük meg a gyermekeknek. Ezt követően Nemzetiségi Képzőművészeti kiállítás megnyitójára került sor.

 

A Mattyi Pihenőhelyen (egész nap) Jurta sátor, kézműves bemutatók, gyermekprogramok voltak Papp Gyula népi hangszerkészítő és segítője foglalkoztatta a gyermekeket, fiatalokat. A legnagyobb élményt az íjászat nyújtotta.

 

Augusztus 19.-én Alsószentmártonban katonai toborzásra, katonai bemutatóra került sor a futballpályán.

 

Augusztus 20.-án Alsószentmártonban az augusztus 20.-ai ünnepség megnyitójára került sor.

Megnyitotta: Dr. Kosztics István a CKKE elnöke

Köszöntőt mondott: Dr. Fellegi Norbert r. ezredes bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes,

(Baranya megyei Rendőr-főkapitányság), Budai László Alsószentmárton Polgármestere

Közreműködött: Gáspár Kálmán Ki Mit Tud győztes cimbalomművész (Budapest)

Lakatos Mária – Pötyi utcazenész, Alsószentmártoni Vajda Zenekar, Gordisai Gyöngyszemek Hagyományőrző Tánccsoport, Alsószentmártoni Romatest Cigány Tánccsoport

Pesti Johanna és Gyurgyovics Natália népdalénekesek (Alsószentmárton)

Kurilla Benjamin: Fejezetek a kilencfalva történetéből című előadása volt még hallható

Majd Rendőrségi bemutatóra került sor

Délután az I. Dráva-közi Barátságos Pipaszívó versenyt tartottuk meg, a program szervezője a Pécsi Füstölgők Asztaltársaságának Hagyományőrző Egyesülete volt.

 

Augusztus 21.-én Kosztics László Galéria megnyitására került sor a Kultur Farm Vendégházban Alsószentmártonban. A kiállítás megnyitón Kosztics László faszobrász művész is részt vett.

Drávaszabolcson KILENCFALVA FŐZŐVERSENY-t rendeztünk. 10 csoport nevezett a főzőversenyre. Az elkészített ételek között volt halászlé, cigány lecsó, birka és kakaspörkölt, galuskával, kásaszármán, vad és marhalábszár pörkölt, palóc leves, stb. A zsűrizést követően a közönség meg is kóstolhatta a finomságokat Az eredményhirdetést és a díjátadást követően Délután NÉPZENEI TALÁLKOZÓ-t rendeztünk.

Fellépő Együttesek voltak:

Mohácsi Dunakivje Tamburazenekar

Perlaki Gábor tangóharmonika (vegyes és német népzene)

Vornyik Együttes (magyar népzene)

Komlói Fekete Láng Tánccsoport

Alsószentmártoni Vajda Zenekar

Lebeda Zsuzsa előadóművész, kíséri Csehily József gitáron (orosz és cigány dalcsokor)

Gordisai Gyöngyszemek Hagyományőrző Tánccsoport

Pesti Johanna és Gyurgyovics Natália népdalénekesek (Alsószentmárton)

 

18 órától Csizmadia Sándor: Nosztalgia slágereket adott elő.

Az estet OLÁH GERGŐ koncertje zárta.

Augusztus 22.-én a programsorozatot zártuk, ahol értékeltünk a rendezvényünket. Elmondható, hogy az I. Kilencfalva Fesztivált nagy sikerrel zártuk. Már a jövő évi programok összeállítását a rendező csapat elkezdte szervezni, a települések polgármestereivel közösen. A Fesztivál programjait több mint 1000 fő látogatta meg. 

 

Egyesületünk 2016. szeptember 16-17.-én rendezte meg a XXV. Cigány Kulturális Napok Pécs rendezvénysorozatát. 

2016. szeptember 16.-án a jubileumi rendezvénysorozatot Bognár László Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője, a Kulturális és Köznevelési Bizottság elnöke nyitotta meg.

Köszöntőt mondott Dr. Kosztics István a CKKE elnöke. A megnyitó ünnepségen közreműködött Pötyi utcazenész, Bujtor Evelin szavalattal és Csehily József gitáron.

Ezt követően került sor „A cigányság történeti múltja és jelene Magyarországok, különösen a dunántúli és nyugat magyarországi régióban” című történeti konferenciára

Az alábbi előadások voltak hallhatók:

Bana József (Győr): Cigánykérdés a II. világháború után, avagy Lakatosék hányadtatásai a népi demokráciában

Majtényi György (Budapest): Cséplő Gyuri története: kérdések és értelmezések

Kardos Ferenc (Nagykanizsa): Roma irodalom és roma közösség - magyar anyanyelven. A tér, az idő, idő és a közösségi határ magyar nyelvű roma irodalomban

Harmat József (Székesfehérvár): A körömi cigánymisszió (A remény szigete)

Vargha Dezső: A cigányságról szóló tudósítások az 1908. évi pécsi újságokban

Lakatos Szilvia (Pécs): A Khetanipe Egyesület által megvalósított  Pharrajimos/roma holokauszt érzékenyítő program ismertetése

Rozs András (Pécs): Könyvbemutató (A lágerek népe. Névtelen romák holokausztja c. (Szerk.: Márfi Attila) 2015-ben megjelent kötetről)

A konferencia levezető elnöke Márfi Attila nyugalmazott főlevéltáros volt.

A konferencia szünetében frissítővel kedveskedtünk vendégeinknek. A konferencia végén ebédet szolgáltunk fel a közreműködőknek és a közönségnek.

Délután 17 órakora az Országos Cigány Képzőművészeti Kiállítás megnyitójára került sor. A kiállítás megnyitó után fellépett a Cini Jag Együttes Marcaliból.

Kiállító művészek voltak: Ferkovics József, Kosztics László, Balázs János, Péli Tamás, Oláh Jolán, Bogdán János, Szentandrássy István, Túró Zoltán, Kunhegyesi Ferenc, Almási Lilla, Pintér Sándor, Csőke Renáta, Vári Zsolt, Pongor Bari Károly, Szomora Kálmán, Kökény Róbert, Balogh Tibor, Tóth Elemér, Csányi János, Kun Pál, Szécsi Margit, Orsós Jakab, Váradi Gábor.

Ezt követően Irodalmi estre került sor. Az esten Bertók László, József Attila- és Kossuth-díjas író (Pécs), Kovács József Hontalan költő-író (Mohács) és Kovács Gábor író-költő (Pécs) vett részt.  Az esten közreműködött Németh János színművész, aki az írók, költők műveiből olvasott fel.

 

A rendezvénysorozat másnapján, szeptember 17.-én Roma könyvek kiállítására került sor, melyet az Egyesület elnöke nyitott meg és mutatta be az könyveket. Délután kézműves bemutató és vásárra is sor került.

 

Egyesületünk 2016. szeptember 17.-én rendezte meg Béke Fesztiválját a Rácz Aladár Közösségi Házban.

A megnyitón elhangzott Ludwig van Beethoven IX. szimfóniájának negyedik tételéből az öröm óda. Népek ételei címmel ételkóstolóra került sor. A vendégek megízlelhették a nemzetiségek ételeit, a legnagyobb sikere a cigány lecsónak és a cigány kenyérnek, a punyának volt. Majd nemzetiségi ruhákat mutattunk be a közönségnek.

Ezt követőn Zenei kavalkád - velünk élő nemzetiségek zenéje műsorunkat rendeztük meg, fellépők között volt a Komlói Fekete Láng Tánccsoport, a Chache Rom Együttes, Bubreg Damir harmonikás.

Délután „Vallások és kultúrák hatása a politikára” című előadást hallgathatták meg a résztvevők Dr. Kosztics István elnök előadásában.

 

Egyesületünk 2016. október 23.-án Pécsett a Rácz Aladár Közösségi Házban rendezte meg a „56-os Forradalom Roma Művészek szemével” című kiállítást. A programunk előzménye, hogy már 2006-ban Romák a forradalomban címmel már rendeztük meg első 56-os kiállításunkat. Majd ezt követően évente megemlékeztünk a forradalomról.

Az idei évben az 1956.-os forradalom 60. évfordulója tiszteletére nagyszabású kiállítást rendeztünk. A kiállító művészek közül többen is készítettek festményeket, grafikákat a kiállítási anyaghoz.

A kiállításon Csányi János (festő), Gaudi Márton ( szobrász, festő), Balogh Tibor (grafikus), Nagy Ibolya (festő), Bogdán János (festő, grafikus), Kunhegyesi Ferenc (festő,grafikus), Szentandrássy István (Kossuth díjas festő), Kosztics László (faszobrász), Ferkovics József (grafikus, festő) és Kökény Róbert (festő) művészek képei, alkotásai voltak láthatók.

A kiállítás megnyitójára délután került sor. A kiállítást megnyitón Bosnyák Málna, zongora és orgona művésznő a Beethoven Egmont nyitányát adta elő a közönség részére. A zongorajáték alatt kivetítőn a forradalomról készült prezentációt láthatták a vendégeink.

Ezt követően köszöntőt mondott Erb József Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője,

Majd Németh János a Pécsi Nemzeti Színház színésze Bertók László verseiből olvasott fel.

Csízi Péter Pécs M. J. Város Országgyűlési képviselője ünnepi beszédet mondott.

Németh János előadta a megtorlás időszakából Végh László: A kis cigány balladája című börtönversét, melyet 1957-ben a váci rendőrségi fogdában írt.

A szavalat után Dr. Kosztics István a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület elnöke bemutatta a közreműködő művészeket. Nagy örömünkre szolgált, hogy az ország másik végéről is megtisztelt jelenlétével Kosztics László (Csókakő), Kunhegyesi Ferenc (Kiskőrös) és Ferkovics József (Szombathely) művész. Ezután mindegyik kiállító művészről egy rövid ismertetőt hallhattak a vendégeink.

Az 56.-os forradalom emlékére gyertyagyújtással folytattuk rendezvényünket. Rendezvényünk zárásaként Lakatos Mária (Pötyi) utcazenész működött közre.

A megemlékezés után közönségünket vendégül láttuk.

 

2016. október 26.-án Ódor Bence István PTE Művészeti Karos hallgatónak a kiállítására került sor, melyet tanára Ádám Zoltán Munkácsy Díjas festőművész nyitott meg.

 

2016. december 14.-én, Vörös Iván a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium tanulójának kiállítás rendeztük meg.

 

Az év során több csoport, szervezet meglátogatta Közösségi Házunkat és a Szentandrássy István Galériánkat, pl. az Arany János Tehetséggondozó Program diákjai, az UCCU Roma Informális Oktatási Alapítvány, Délkör Alapítvány, Napkerék Egyesület Országos Szervezete

 

Pécs, 2016. december 31.

A 2016. évi támogatók: 

Műküdésünk támogatója: NEMZ-CISZ-16-0093 Emberi Erőforrások Minisztériuma Támogatáskezelő: Emberi Erőforrások Támogatáskezelő.  

 

NEMZ-KUL-16-0887

 

     Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület 2014. évi beszámolója

 

 

Egyesületünk 25 éve, 1989. tavaszán alulról jövő kezdeményezésre alakult meg, hogy megszervezze a Pécs-Baranyai cigányság kulturális, közművelődési, szociális és foglalkoztatási érdekképviseletét.

Az elmúlt időszakban sokat tettünk a cigányság kulturális, oktatási felemelkedéséért. Programjaink többsége színvonalas produkciók, és szélesedő művészeti értékek, ágak bemutatására törekedett (jazz, színházi előadások, filmművészet, komolyzenei koncertek, könyvkiadás, stb.).

Fontosnak tartottuk, hogy programjaink, rendezvényeink a nem cigányokat is elérjék, nagyszámba látogassák Őket.

 

2014. január 01.- május 31. között Ifjúsági Filmklubot működtettünk.

Az első filmvetítésre január közepén került sor. A tervezett programterv szerint a Cigány tábor az égbe megy című filmet vetítettük le a fiataloknak. A film végén a fiatalokkal kötetlen beszélgetés formájában beszélgettünk a filmről. Majd vendégül láttuk Őket. A filmvetítésen 25 fő vett részt.

Január utolsó napjaiban tartottuk következő Klub találkozónkat. A bemutatott film Sára Sándor filmje volt  Földobott kő, a vetítésen 26 fő vett részt.

2014. február 11.-ére szerveztük következő filmvetítésünket. A Macska-jaj című filmet vetítettük le. A film utáni beszélgetés alatt pogácsát, üdítőt kaptak a fiatalok. A vetítésen 14 fő vett részt.

Február végére tettük a következő vetítésünket. A cigányok ideje című Emir Kusturica filmet nézhették meg a fiatalok. A szokásos vendéglátás most sem maradt el. A vetítésen 14 fő vett részt.

Március közepére raktuk a pályázatunk szerint a következő filmes programunkat. A délután folyamán egy dokumentum filmet vetítettünk le. Szekeres Csaba az Örvény című filmjét.

A dokumentum film nagy hatással volt a résztvevőkre, megdöbbentette Őket látottak, a filmvetítés utáni beszélgetésen derült ki. A vetítésen: 18 fő volt jelen.

Március 25.-én a 2000-ben készült Porrajmos - Cigány holocaust című, magyar dokumentumfilmet nézték meg a résztvevők. A film megnézése után a beszélgetés nagyon szomorúan zajlott. A filmvetítésen 18 fő vett részt.

Április 8.-án két rövidebb filmmel készültünk a fiataloknak. Az első a "Sosem volt cigány ország"  című mese volt látható. Ez a rövidfilm egy régi cigány mese feldolgozása különleges animációs technikával, amely elnyerte az I. Pécsi Mozgókép Fesztivál Nagydíját. A filmvetítésen 18 fő vett részt.

Április végén a Romani Kris - Cigány törvény című film került levetítésre. A vetítésen 18 fő volt jelen.

Május közepén egy magyar filmszatírát, az Országalma-t mutattuk be a fiataloknak. A film sok mosolyt csalt a fiatalok arcára, nagyon élvezték a filmet. A vetítésen 54 fő vett részt.

Az utolsó programunkat május 27.-én tartottuk meg. Egy Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület által készített dokumentumfilmet nézhettek meg az érdeklődők. Az "Együtt a roma diszkrimináció ellen" című filmet 2012-ben egy IPA projekt keretében készítettük, Szerb, Horvát és Boszniai cigány szervezetekkel közösen. A film bemutatja a 4 országban a cigányság helyzetét. Majd a Romani Kris című filmet vetítettük le az érdeklődőknek. A vetítésen 54 fő volt.

2014. február 01.-én a Cigány Képzőművészeti Stúdiója Baranyai Cigány Képzőművészet címmel rendezte meg kiállítását a Rácz Aladár Közösségi Házban. A kiállításon bemutatásra kerül a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetségtől a Magyar Kultúra Napja alkalmából átadott Művészeti Nívó Díj.

2014. február 21.-én Szigeti Szabó János mohácsi festőművész kiállítását rendeztük meg „Közelebb alkotó nagymesterekhez” címmel. A kiállításon közreműködött, Bujtor  Evelin, Dr. Kosztics István, Kovács József Hontalan és Szenyor Kovács Antal.

 

Az idei évben március 29.-én ünnepeltük fennállásunk, működésünk 25. évfordulóját.

A programot a Rácz Aladár Közösségi Házban tartottuk meg.

A rendezvényünket Nagy Csaba Pécs M. J. Város Alpolgármestere nyitotta meg. Ezt követően Kosztics László faszobrász „Itthon vagyok” című kiállításának megnyitójára került sor. A faszobrász művésznek 13 darab alkotása volt látható. A kiállítást Berta Mária művelődésszervező nyitotta meg. A kiállítás megnyitón közreműködött Pötyi utcazenész, Kerekes Brigitta énekkel és Bujtor Evelin verssel.

Kosztics Lászlót faszobrászként, művészi tevékenységét három fő vonulat jellemzi kezdetektől. Ezek közül a legmeghatározóbbak a cigány életképeket, és ősi cigány mesterségeket bemutató kisméretű szoborkompozíciók.

E tevékenysége elismeréséül kapta meg az Népművészet Ifjú Mestere címet is.

40 éves alkotó munkássága nagy részét is - a vallásos és a dél-baranyai tájegységre jellemző, a szőlő és borkultúrát bemutató alkotásain túl – a cigány témájú alkotások adják.

Majd Eva Klepp Afritsch (Graz-Ausztria) „Együtt voltunk” című fotókiállítását nyitottuk meg a Közösségi Ház másik kiállító termében. A művésznőt Dr. Somogyvári Márta Osztrák Tiszteletbeli Konzul köszöntötte. A programon közreműködött Kovács József Hontalan költő és a Khamoro Táncegyüttes Budapestről.

A délután folyamán ünnepi köszöntőkre került sor és átadásra kerültek az Emléklapok. Köszöntőt mondott Nagy Csaba Pécs M. J. Város Alpolgármestere, Schilling Andrásné az Egyesületünk vezetőségi tagja, Ráczné Kalányos Gyöngyi az Egyesület egyik alapító tagja és Dr. Kosztics István elnök.

Az állófogadást és az ünnepi torta felvágását követően ünnepi koncertet adott Gáspár Kálmán cimbalomművész, Ki Mit Tud győztes Budapestről.

Ezen a napon látogatta meg Közösségi Házunkat a Jezsuita Roma Szakkollégium delegációja.

 

2014 április 09.-én a „Belváros újratöltve!” c. program keretében a Szentandrássy István Galéria új helyszínre költözött a Király u. 27. sz. alá, mely ingyenesen látogatható.

 

A Baranyai Cigányok XVI. Tavaszi Fesztiválját 2014. április 25-26.-án tartottuk meg három helyszínen. Első nap a pécsi Lauber Dezső Városi Sportcsarnokban nyitottuk meg rendezvénysorozatunkat. Pécs M. J. Város Önkormányzat Népjóléti és Sport Bizottságának Elnök Asszonya Moór Eszter nyitotta meg programot, majd az Egyesület Elnöke köszöntötte a szép számmal megjelent közönséget. A koncert első fellépője Khamoro Együttes volt Farkas Zsolt vezetésével. Az est főprodukciója a Bódi Guszti és a Fekete Szemek Együttes koncertje volt. Az estét Gáspár Kálmán cimbalomművész koncertje zárta.

Másnap délelőtt „Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület 25 éve” címmel fotókiállítás nyílt a Közösségi Ház kiállító termében. A kiállítást Dr. Kosztics István a CKKE elnöke nyitotta meg, majd a vezetőség tagjai is tartottak élménybeszámolót, hogy a kiállított fotók hol és mikor készültek, milyen rendezvényen. Emellett egész napos kézműves vásár és könyvkiállítás is volt a Közösségi Házban.

A kiállítás után az új helyszínre költözött Szentandrássy István Galériában, Pécs legforgalmasabb sétáló utcájában rendeztük meg Irodalmi matinénkat.  Vendégünk volt Bertók László Kossuth Díjas költő, akivel Kovács József Hontalan költő moderátor beszélgetett az életútjáról, sikereiről, nehézségeiről. A beszélgetést Németh János a Pécsi Nemzeti Színház színészének felolvasásai törték meg. Nagyon érdekes volt ez a programrész. Délután visszatérve a Rácz Aladár Közösségi Házba tartottuk meg a Roma Folklór Találkozónkat.

Fellépők voltak: Pécsi Fiúk Együttes, Szalántai Cserhájá Roma Hagyományőrző Tánccsoport,

Limba Nostru Hagyományőrző Együttes (Gerde), Feketegyöngy Táncegyüttes (Drávafok)

Fekete Hattyú Táncegyüttes (Rádfalva), Vargai Roma Hagyományőrző Tánccsoport (Sásd)

Fehér Liliom Táncegyüttes (Kővágószőlős) Alsószentmártoni Vajda Zenekar. Összességében elmondható, hogy mint az elején is kiderült, hogy már 16. alkalommal rendeztük meg e programunkat, de ez volt az egyik legsikeresebb, a legtöbb közönséget vonzó programsorozat.

Roma Holocaust Emlékév – 2014. című programsorozatunkat, 2014. augusztus 02.-án Országos Holocaust Képzőművészeti Kiállítással nyitottuk meg a Rácz Aladár Közösségi Házban. Az ünnepséget Dr. Páva Zsolt Pécs M. J. Város Polgármestere nyitotta meg. Megemlékező beszédet mondott Dr. Kosztics István az Egyesület elnöke. Bujtor Evelin verssel működött közre. Kiállító művészek: Bogdán János, Ferkovics József, Horváth Zoltán Jenő, Kalányos Gyula, Kosztics László, Kunhegyesi Ferenc, Orsós Teréz, Pintér Sándor, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Szentandrássy István, Túró Zoltán. Ezt követően Emlékmenet a Rácz Aladár Közösségi Háztól a Holocaust Emlékműig.

Koszorúzás a pécsi Holocaust Emlékműnél. Nemzetközi Roma himnusz, előadta EtnoRom Együttes, Kovács József Hontalan elmondta Pogrom című versét. Az emlékezőket köszöntötte Dr. Kosztics István a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület elnöke. Kovács József Hontalan: Láthatatlan tömegsírok című írását felolvasta Németh János színművész, Kovács József Hontalan: Ima című versét előadta Huber Márta, József Attila: A Dunánál című versét előadta Bujtor Evelin, a Beás himnuszt, előadta a Kanizsa Csillagai Együttes (Nagykanizsa).

2014. augusztus 03.-án Holocaust Emlékmisét tartottunk a Pécsi Székesegyházban.

Egyesületünk 2014. szeptember 12-13.-én rendezte meg a XXIII Cigány Kulturális Napok Pécs rendezvénysorozatát a Rácz Aladár Közösségi Házban.

A rendezvénysorozatunkat Pécs M. J. Város Polgármestere, Páva Zsolt nyitotta meg. 

A rendezvénysorozat első napján Névtelen romák holocaustja című történeti konferencia a „A cigányság történeti múltja és jelene Magyarországon, különösen a dunántúli és a nyugat magyarországi régióban” keretén belül került megrendezésre. Konferenciát megnyitotta Dr. Kosztics István a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület elnöke

A konferencia levezető elnökei voltak Dr. Csurgai Horváth József igazgató, főiskolai docens Székesfehérvár Megyei Jogú Város Levéltárból és Márfi Attila ny. főlevéltáros, Pécsről

A konferencián az alábbi előadások voltak hallhatóak:

Nyomtalanul? Névtelen romák holokausztja. Előadó: Kardos Ferenc igazgatóhelyettes, romológus, Halis István Városi Könyvtár Nagykanizsa 

A roma holokauszt története.

Előadó: Bana József levéltár-igazgató, Győr Megyei Jogú Város Levéltára, Győr

Vas megyei romák a vészkorszakban.

Előadó: Mayer László levéltáros, MNL Vas Megyei Levéltára, Szombathely.

Tömegsír a Grábler tónál.

Előadó: Márkusné Vörös Hajnalka igazgatóhelyettes, MNL Veszprém Megyei Levéltára, Veszprém.

Láthatatlan tömegsírok.

Előadó: Kovács Hontalan József költő, publicista, „hontalan”

A holokauszt, mint közös trauma

Előadó: Heislerné Dobos Éva pszichológus, Budapest.

Mások vagyunk?

Előadó: Márkus Sándor a Szombathelyi Izraelita Hitközség elnöke, Szombathely

Roma holokauszt az oktatásban.

Előadó: Katona Csaba történész, Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, Budapest

Romák a növekvő antiszemitizmus ellen.

Előadó: Dr. Kosztics István elnök Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület, Pécs

A konferencia szünetében a budapesti Karaván Familia Együttes szórakoztatta a résztvevőket.

 

Délután Ferkovics József festő és grafikusművész kiállítását rendeztük meg. A kiállítást megnyitotta Kardos Ferenc a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár igazgatóhelyettese.

 

Ezt követően Országos Roma Képzőművészeti kiállításra került sor. Kiállító művészek voltak: Almási Lilla,  Balázs János, Bogdán János, Csányi János, Csőke Renáta, Fenyvesi József,  Ferkovics József,  Füzesi József, Horváth Zoltán Jenő, Jovánovics László,  Kalányos Gyula,  Kertvélyesi Lajos, Kosztics László,  Kökény Róbert,  Kun Pál, Kunhegyesi Ferenc,  Oláh Jolán,  Orsós Gábor,  Orsós Jakab,  Orsós Teréz, Péli Tamás, Pintér Sándor, Pongor Beri Károly, Ráczné Kalányos Gyöngyi,  Szentandrássy István,  Szécsi Magda,  Szilber Mátyásné,  Szomora Kálmán,  Túró Zoltán, Tóth Elemér, Váradi Gábor,  Vári Zsolt,  Veres Istvánné

Az első nap estéjén Irodalmi Estet tartottunk Kovács József Hontalan költővel. Az est moderátora Lakatos László Nándor író volt és Németh János a Pécsi Nemzeti Színház színművésze működött közre.

Szeptember 13.-án délelőtt került megrendezésre a kézműves bemutató és vásár valamint cigány témájú könyvek kiállítása. Koradélután regionális Folklór Együttesek találkozójára került sor. Fellépő együttesek voltak a mohácsi Dunavkinja Zenekar, a Siklósnagyfalui Gyöngyök Tánccsoport, a drávafoki Feketegyöngy Kulturális Egyesület tánccsoportja, a Pécsi Fiúk Együttes és a Komlói Fekete Láng Tánccsoport.

A kétnapos programsorozatot Múlt és jelen című festészeti kiállítás zárta, Orsós Teréz alkotásaiból. A kiállítást Ádám Zoltán Munkácsy Díjas festőművész nyitotta meg, közreműködött a PTE Művészeti Kara. Elmondható, hogy a programsorozatunk az idei évben is nagyon jól sikerült. A két napos rendezvényen körülbelül 150-200 fő volt jelen.

2014. szeptember 27.-én Jubileumi évadzáró fesztiválunkat a pécsi Bóbita Bábszínházban tartottuk, a régi DOZSO helyén, ahol szervezetünk alakult 25 éve. A fesztivál sztárvendége volt Oláh Gergő az X-Faktor harmadik szériájának győztese. A Fesztvált Nagy Csaba Alpolgármester nyitotta meg. A rendezvényen közreműködött még a Fekete Láng Tánccsoport Komlóról, Kovács János és Népi zenekara Szekszárdról, és az alsószentmártoni Vajda Zenekar.

2014. december 03.-án a Közösségi Házunkat meglátogatta az Ombudsman és delegációja.

2014. december 05.-én Szilber Mária Isten és természet című kiállítását rendeztük meg. Köszöntőt mondott Dr. Kosztics István a CKKE elnöke, a kiállítást megnyitotta    Sasné Szőke Zsuzsanna Pécsi Gyermekotthon - lakóegység vezetője, közreműködött Bujtor Evelin verssel a SERRA Tagjai és Pötyi az utcazenész, Koch József, Baranya megyei Önkormányzat főtanácsnoka, Matt Jánosné, a Caritas Kertvárosi Csoportjának volt vezetője, Mayer Mihály nyugalmazott megyéspüspök.

2014. december 10.-én Generációk találkozása a képzőművészetben rendezvénysorozat keretén belül megrendezésre került Ráczné Kalányos Gyöngyi festőművész és női kortársművészek kiállítása. Közreműködött: Rácz Mária Noémi ének, Rácz István Gergő gitár.

TÁMOP-os programjainkat is folytattuk az Etno Kultur Farm című programunkban a képzések 30 fő részvételével véget értek. Az alsószentmártoni Kultur Farm Vendégház elkészült. Az Új pálya, új esély programunkban kb. 180 fő megváltozott munkaképességű embert regisztráltunk és 40-45 főt helyeztünk el a munkaerő-piacon. A regisztráltak részére egy hetes munkaerő-piaci felkészítő tréninget tartottunk.

A 2014. évi támogatók: 

Műküdésünk támogatója: NEMZ-CISZ-14-0103 Emberi Erőforrások Minisztériuma Támogatáskezelő: Emberi Erőforrások Támogatáskezelő.  

További program támogatások: ROM-RKT-14-A-0004

NEMZ-KUL14-0197

NEA-KK-14-SZ-1217 és NEA-KK-14-M-1133 (működési támogatás)

Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület

2015. évi szakmai beszámolója

 

2015. január 29.-én Alsószentmártonban az Etno Kultur Farm projektünk keretében átadtuk a Kultur Farm Vendégházunkat. A házat Czibere Károly az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára adta át, valamint Nagy Csaba a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlése Elnöke. A vendégeink között volt Hegedűs István az Országos Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és Alsószentmárton Polgármestere Budai László is.

A Ház átadás követően a házi cigány ételekkel láttuk vendégük a megjelenteket.

Majd Cigány Folklór műsorra került sor. Fellépett a Mohácsi Tambura Rajkó Lányzenekar, az Alsószentmártoni Vajda Zenekar, a Komlói Fekete Láng Együttes. A sztár vendégünk Oláh Gergő volt a 2012.-es X-Faktor győztese volt.

 

Generációk Találkozása a Képzőművészetben című programsorozatunk keretében 2015. február 14.-én Fenyvesi József és Kalányos Gyula képzőművészek kiállítására került sor. A kiállítást az Egyesületünk elnöke nyitotta meg, közreműködött a Rácz Aladár Közösségi Ház művészeti csoportja.

Február 17.-én pedig Ádám Zoltán Munkácsy Díjas festőművész, egyetemi tanár kiállítását rendeztük meg „Kapcsolat” címmel. Dr. Kosztics István köszöntötte és a Vojake Sheve Együttes szórakoztatta vendégeket a megnyitón.

 

2015. március 15.-én az Egyesületünk támogatásával is, Lapáncsán átadásra került Ádám Zoltán egyetemi tanár tervei alapján, Kosztics László faszobrászművész által megalkotott „Szentcsalád” című szoborkompozíció.

 

2015. március 21.-én Alsószentmártonban az Etno Kultur Farm programunk keretében egész napos ősi cigány mesterségek bemutatójára és vásárra került sor. A megnyitót követően Lakatos Mária Pötyi utcazenész működött közre. Kiállító művészek: Kosztics László faszobrász, fafaragó (Lapáncsa), Kakas József kosárfonó, fonott árú készítő (Kisbajom), Petrovics László kosárfonó (Alsószentmárton), Vostyár Ferenc fafaragó (Kecskemét), Balogh Márk kosárfonó (Alsószentmárton), Berta Mária csuhébaba készítő (Csókakő). A program ideje alatt a gyermekek és fiatalok Szilas Miklós „Van egy mesém” című gyermekműsorát nézhették meg.

 

2015. május 08-09.-én rendeztük meg a Baranyai Cigányok XVII. Tavaszi Fesztiválunkat. A rendezvénysorozatot Oszoli Dénes Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője nyitotta meg, a megnyitón közreműködött a Rácz Aladár Közösségi Ház művészeti csoportja és Kovács József Hontalan költő. A megnyitót követően a Dél-dunántúli Roma Képzőművészek kiállítására került sor. A kiállítást a nagykanizsai születésű festőművész, Ferkovics József nyitotta meg.  Majd cigány témájú könyvek bemutatójára került sor. Ezen a napon rendeztük meg a Kézművesség a Dél-dunántúli Régióban című kézműves bemutatónkat is. A bemutatóra érkeztek Alsószentmártonból, Lapáncsáról, Kisbajomról is kézművesek.

Május 09.-én a programsorozatunkat Folklór találkozóval folytattuk, A találkozón fellépet: a Drávafoki Feketegyöngy Kulturális Egyesület Tánccsoportja, az Újiregi Kiscsillagok Együttes, a Gerdei Limba Nostru Együttes, a Pécsi Fiúk Együttes és a Komlói Fekete Láng Együttes. Ezt követően cigányételek kóstolójára került sor. Az estet Gáspár Kálmán (LEON) Ki Mit Tud díjas cimbalomművész „Fullánk” című lemezének bemutatója zárta.

 

2015. május 27.-én „Színeink” címmel Alattyáni Barbara PTE Művészeti Szakos hallgató kiállítását rendeztük meg Közösségi Házunkban. A kiállatáson bevezetőt mondott Ádám Zoltán festőművész, megnyitotta Hegyi Csaba. Közreműködött: a Kavalkád zenekar.

 

2015. június 17.-én az Új pálya, Új esély programunk záró konferenciáját rendeztük meg. A konferenciánkat Őri László Pécs M. J. Város Alpolgármestere köszöntötte. Szirmai István az Emberi Erősforrások Minisztériumának, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság, szakmai főtanácsadója nyitotta meg konferenciánkat. A konferencián Márfi Luca foglalkozási tanácsadó a program eredményeiről, Szava Rózsa trénert (Pilotinvest Kft) a Munkaerő-piaci felkészítő tréningekről és Gyócsi József célcsoport tagunk a programról, tapasztalatairól beszélt. Háttér programként kézművesek munkásságát ismerhették meg a résztvevők. A rendezvényen közreműködött Pötyi utcazenész (gitár-ének) és Balogh Endre (tangóharmonika).

 

2015. június 20.-án az Etno Kultur Farm programunk utolsó nagyszabású rendezvényét a „Cigány lakodalmast” rendeztük meg Alsószentmártonban. A program során a két fiatal kikérésétől, a polgári esküvőn és az egyházi esküvőn keresztül a lakodalmas vacsorán is részt vehettek az érdeklődők. A programunkról a Duna Tv készített egy kisfilmet „Valami lesz ebből a faluból…” címmel.

 

2015, június 26.-án az Etno Kultur Farm projektünk záró konferenciát rendeztük meg, melyet Hoppál Péter az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kulturális Felelős Államtitkára nyitott meg. A résztvevőket Nagy Csaba a Baranya megyei Önkormányzat Közgyűlése elnöke köszöntötte. A programon Salai Laura szakmai vezető a projekt eredményeiről számolt be, Jovánovics Alexandra pedig a programunkban résztvevő célcsoporttagunk a képzés és a munkavégzés örömeiről és nehézségeiről beszélt. A résztvevők megnézhették a projektről is szóló kisfilmet. A programon még közreműködött az Alsószentmártoni Fiúk Hagyományőrző Együttes és az Alsószentmártoni Vajda Zenekar is.

 

2015. július 26.-án a Közösségi Házunkban „Alsószentmárton bemutatkozik” címmel tartottuk meg következő rendezvényünket. A vendégek köszöntését követően az Alsószentmártoni Polgármester bemutatta a falujukat a pécsi érdeklődőknek. Stróbl Judit a Kultur Farm Vendégházat mutatta be. Közreműködött a rendezvényen: az Alsószentmártoni Fiúk Hagyományőrző Együttes, a Roma Test Tánccsoport és Vajda Zenekar, tovább Petrovics Sándorné, Petrovics László és Balogh Márk Alsószentmártoni kézművesek is.

 

2015. augusztus 02.-án csatlakoztunk a pécsi Roma Holocaust ünnepségsorozathoz. Közösségi Házunkban Roma Holocaust képzőművészeti kiállítást nyitottunk meg, majd „A halálra táncoltatott lány” című cigány balladát nézhették meg az érdeklődők.

 

2015. szeptember 20.-án a Roma fesztivál keretében a Közösségi Házunk helyet adott Orsós Ferenc „Emlékezetem vagyok” című kiállításának. A kiállítást Dr. Németh Pál szobrászművész nyitotta meg.

 

2015. szeptember 25-26.-án rendeztük meg a XXVI. Cigány Kulturális Napok Pécs rendezvénysorozatunkat. A programsorozatot Dr. Páva Zsolt Pécs M. J. Város Polgármester nyitotta meg. A megnyitón közreműködött Balogh Endre harmonikán, és a Roma Test Alsószentmártoni Tánccsoport. A megnyitót követően az Országos Roma Képzőművészeti kiállítást Orsós Teréz festőművésznő nyitotta meg. A kiállítás megnyitón közreműködött Rácz Noémi énekkel és Rácz Gergő gitáron és Kovács József Hontalan mohácsi költő verseivel.

A program második napján egész napos kézműves bemutatóval vártuk a rendezvényre érkezőket. Csatlakoztunk a II. Nyitott Udvarok programhoz is. Közreműködtek az Alsószentmártoni Fiúk Együttes. A délután folyamán megrendeztük az első Harmonika Fesztiválunkat. A Fesztivált Nagy Csaba a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlése elnöke nyitotta meg. A fesztivál résztvevői voltak: Balogh Endre (cigány), Bubreg Damir (szerb), Cselinácz Márk (horvát), Futó József és Ignácz Márk (cigány) és Perlaki Gábor (német).

A Lágerek népe című könyv bemutatóját a fesztivál után tartottuk meg, és az állófogadás után Harmonika Gála zárta programsorozatunkat.

 

2015. október 03.-án a Szabolcsfalui Közösségi Házba vittük ki a Baranya megyei Roma Képzőművészek kiállítását. A rendezvényt Oszoli Dénes Pécs M. J. Város Önkormányzatának képviselője nyitotta meg. A közreműködött a Pécsi Fiúk Együttes.

 

2015 október 23.-án az „56-os Forradalom Roma Művészek Szemével” című kiállításunkat rendeztük meg. A vendégeket Sztojkovics Éva Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője köszöntötte, a kiállítást Fazekas Orsolya Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője megnyitotta meg. Közreműködött Lakatos Mária gitáron, Szojka Dorina és Kosztics Illés verssel.

 

2015. november 10.-én Szabó Barbara „Égszínkék” című kiállítását, Ádám Zoltán festőművész nyitotta meg.

 

2015. november 11.-én Alsószentmártonban kezdeményezésünkre közművelődési konferenciát szervezünk a környező települések polgármestereinek meghívásával. A konferencián részt vett Nagy Csaba a Baranya megyei Önkormányzat elnöke, Fazekas Orsolya elnöki tanácsadó, Alsószentmárton polgármestere, képviselőtestülete és meghívást kaptak Matty, Siklósnagyfalu, Drávaszabolcs, Egyházasharaszti, Gordisa, Kistapolca, Old és Kásád polgármesterei.

 

2015. november 20.-án Hidasra vittük ki képzőművészeti kiállítási anyagunkat.

 

A belvárosi programsorozatunkat kertében 2015. december 19.-én a Rácz Aladár Közösségi Házban került megrendezésre a „Vallásos női ábrázolás a kortárs művészetben” című képzőművészeti kiállítás. A kiállító művészek között szerepel, Szilber Mátyásné, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Orsós Teréz, stb.

A kiállítást Fazekas Orsolya a Pécs M. J. Város Önkormányzat képviselője nyitotta meg. A megnyitón Kovács József Hontalan költő olvasott fel versiből. Majd Dr. Kosztics István elnök köszöntötte a megjelenteket. Majd Petrovics Beáta énekkel szórakoztatta a résztvevőket.

Ezt követően került megrendezésre a Karácsonyváró ünnepség, kiállítással és gyermek programmal színesítve.

A kiállító művészek között szerepel, Szilber Mátyásné, Ráczné Kalányos Gyöngyi, Orsós Teréz, Fenyvesi József, Ferkovics József, Kosztics László, Kalányos Gyula, Füzesi József, Jovánovics László, Bogdán János, stb. A program megnyitón közreműködött a Rácz Aladár Közösségi Ház művészeti csoportja, Lakatos Mária Pötyi utcazenész gitáron, Bujtor Evelin verssel. Az est vendége volt Farkas Zsolt a budapesti Khamoro Együttes gitárosa, énekese, táncosa. A rendezvényen a gyermek részére háttérprogramként gyermek kézműves foglalkozást szerveztünk.

 

TÁMOP-os programjaink ez év közepén véget értek. Az Etno Kultur Farm című programunkban 30 hátrányos helyzetű roma munkanélkülit képeztünk (Panziós, falusi vendéglátó, konyhai kisegítő és állattartó telepi munkás) és 15 főt foglalkoztattunk. Az alsószentmártoni Kultur Farm Vendégház átadása megtörtént.

Az Új pálya, új esély programunkban 200 fő megváltozott munkaképességű embert regisztráltunk és 45 főt helyeztünk el a munkaerő-piacon. A regisztráltak részére egy hetes munkaerő-piaci felkészítő tréninget tartottunk. A projekt végére 21 db együttműködési megállapodás kötöttünk.

A 2015. évi működési támogatónk: 

Támogató: Emberi Erőforrások Minisztériuma Támogatáskezelő: Emberi Erőforrások Támogatáskezelő

NEMZ-CISZ-15-0123.  

További programtámogatók: ROM-15-ALT-RKZF-2-0001

 

TÁMOP 5.3.8. program - Célok, hatások bemutatása

 

Általános célkitűzéseink során kiemelkedő megváltozott munkaképességű munkanélküliekkel való kapcsolatépítés, munkára való felkészítés, munkába helyezés. Ennek és nyomon követésükre alkalmas módszertani eszközök, szolgáltatások kifejlesztése, a TÁMOP-5.3.8.-11/A1 kiemelt projekt által kifejlesztett integrált informatikai rendszer használatával az adatok rögzítése és frissítése a portálon.

Célunk, hogy új módszertani megközelítést nyújtsunk a hátrányos helyzetű emberek képességének többoldalú vizsgálatára és regisztrálására. A vizsgálatokkal az egyéni életvitelt szervezéséhez nyújtunk segítséget. Mindennek a része, hogy a képességeikben még fejleszthető csoportokat általános, illetve szakmai képzési formákba irányítsuk, annak érdekében, hogy megnövekedett tudásszintjükkel, nagyobb esélyekkel és tudatosabb, mozgósítható képességekkel induljanak el a munkaerő-piacra.

 

A szolgáltatásnyújtás területi lefedettsége

 

Egyesületünk tevékenységét Magyarország egész területén végzi.  Jelen programunkat Baranya megyében kívánjuk megvalósítani. Megkeressük a megye kistérségi központjait, és a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ Pécsi Kirendeltség és Szolgáltató Központját. A kikért adatok alapján pontos képet kaphatunk arról, hogy a megyében mely területen vannak nagyobb számban megváltozott munkaképességű munkanélküliek. Emellett a megyeszékhelyen és Pécsett is szeretnénk, ha mind nagyobb számú megváltozott munkaképességű munkanélküliek keresnék fel szolgáltatást nyújtó szervezetünket.

 

Elérhetőségeink

 

7621 Pécs, József u. 4.

Tel: +36 72 325 558

E-mail: ckke@t-online.hu

 

 

Munkatársak

 

2013-2014

 

ujpalyaujesely.nanoweb.hu kép

 

2015

ujpalyaujesely.nanoweb.hu kép

Képgaléria
nanoweb kép
nanoweb képnanoweb képnanoweb képnanoweb képnanoweb képnanoweb képnanoweb képnanoweb kép


FalusiVakáció csoport
FalusiVakáció csoport

Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.